Domy z bali - opis i technologia budowy

Domy z bali to technologia, która daje bardzo duże możliwości kształtowania obiektu na etapie jego projektowania i późniejszej rozbudowy.

Domy z bali - Konstrukcja

Do budowy domów wybieramy pnie świerkowe lub sosnowe, spełniające wszystkie wymagane kryteria. Na specjalne życzenie klientów można do budowy domu zastosować inne gatunki drewna np. modrzew lub daglezja. Po dokładnej selekcji drewna w lesie zostaje ono przetransportowane na plac budowy, gdzie zostaje ręcznie okorowane i oczyszczone tak, aby naturalny kształt drewna nie został naruszony. Bale naturalnej wielkości średnicy 25-32 cm. stosuje się do domków letniskowych oraz 36-42 do domów całorocznych. Każdy bal jest indywidualnie dopasowany do poprzednich poprzez ręczną obróbkę każdej sztuki. Podłużne nacięcia - kanały izolacyjne wykonuje się ręcznie i wykłada wełną zapewniając znakomitą szczelność. Naszym priorytetem jest jakość wszystkich połączeń a bale pomimo swoich nieregularnych kształtów są doskonale dopasowane jeden do drugiego.

domy z bali gotowa sciana domy z bali konstrukcja sciany domy z bali wnetrze bala ocieplenie

 

 

Domy z bali - Właściwości termiczne

Bale drewniane regulują wilgotność powietrza i temperaturę o wiele skuteczniej niż specjalizowane urządzenia techniczne (klimatyzacja). Drewno łączy w sobie właściwości znakomitego materiału izolacyjnego jak i materiału konstrukcyjnego. Teoretycznie obliczony współczynnik przenikania ciepła dla ściany zbudowanej z bali o średnicy 32 cm. i szerokości rowka 12 cm. wynosi K<0,4. Wyliczenia te nie uwzględniają wielu właściwości drewna, które sprawiają że dobrze zbudowany dom z bali jest bezkonkurencyjny pod względem właściwości cieplnych i komfortu jaki zapewnia mieszkańcom. Masywne ściany z bali kumulują ciepło i oddają je w odpowiednim czasie, dzięki czemu dom z bali utrzymuje ciepło zimą nawet przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia w kominku, a latem nie pozwala na przegrzewanie się pomieszczeń. Właściwości samoregulujące domu drewnianego pod względem panującego w nim mikroklimatu są bezkonkurencyjne w porównaniu z domami wybudowanymi w innych technologiach.

 

Domy z bali - Zabezpieczenie drewna przed korozją biologiczną

Dzięki odpowiedniej konstrukcji dachu ściany zewnętrzne chronione są przed zaciekaniem, co eliminuje konieczność wielokrotnej impregnacji. Zaraz po ścięciu pnie są okorowane i impregnowane bezbarwnymi i ekologicznymi środkami opartymi na solach boru. Posiadają one wymagane atesty Państwowego Zakładu Higieny, certyfikaty zgodności Instytutu Techniki Budowlanej oraz aprobaty techniczne Instytutu Techniki Budowlanej.

Stosowane metody zabezpieczają drewno nie zakłócając naturalnych procesów wymiany powietrza oraz stosunków wilgotnościowych w drewnie.

domy z bali zabepieczenie drewna domy z bali zabepieczenie drewna

 

Domy z bali - Sposoby wykończenia

Nasza firma potrafi się dostosować do indywidualnych gustów inwestora jeśli chodzi o możliwości wykończenia budowanego domu, możliwości finansowych klienta i tempa w jakim budynek powinien być przekazany użytkownikom. Często klienci zamawiają u nas wyłącznie konstrukcje z bali, podejmując się tym samym wykończenia domu we własnym zakresie, tak zwanym systemem gospodarczym.

domy z bali sposoby wykonczenia  domy z bali sposoby wykonczenia  domy z bali sposoby wykonczenia  domy z bali sposoby wykonczenia  domy z bali sposoby wykonczenia  domy z bali sposoby wykonczenia

 

Copyrights Domy z bali Zbigniew Szewczyk  Desing by 101 So. z o.o., Kamila Błęcka